МУЗЕЙ АКАДЕМІКА АРХІТЕКТУРИ О.М. БЕКЕТОВА

О.М. БекетовО.М. Бекетов

Майже вікова історія університету тісно пов’язана з іменем видатного архітектора і педагога, академіка архітектури Олексія Миколайовича Бекетова, який став засновником кращих традицій архітектурної та художньої освіти.

Музей академіка архітектури О. М. Бекетова засновано у 1990 році. Сучасний етап у розвитку Музею став яскравим свідченням вдячності й поваги до великого майстра архітектури.

Проєкт з реконструкції та оновлення Музею академіка архітектури О. М. Бекетова здійснено у 2018-2020 рр.

До здійснення Проекту долучилися друзі Університету:

  • О. В. Ярославський - Президент групи DCH. Почесний доктор ХНУМГ ім. О. М. Бекетова;
  • О. М. Харченко - Голова наглядової ради “Трест Житлобуд-1”. Почесний доктор ХНУМГ ім. О. М. Бекетова.

Проєкт з реконструкції - архітектор-реставратор В. Є. Новгородов
Музейне проєктування - старший викладач О. М. Іванов
Керівник робіт - проректор В. О. Росоха

Спадщина зодчого заслуговує на визнання та збереження задля майбутніх поколінь.

1  2 2

Видатний зодчий О.М. Бекетов в історії Університету

Співпраця архітектора Олексія Миколайовича Бекетова з Харківським інститутом комунального будівництва почалося ще в 1935 році. Спочатку академік архітектури консультував дипломників-архітекторів. Незабаром був запрошений на штатну посаду професора ХІКБу.

Велику роль у співпраці академіка архітектури О.М. Бекетова і молодого навчального закладу зіграв його учень Іван Олександрович Ігнаткін, який в цей час працював на посаді декана архітектурного факультету ХІКБу, а потім став директором інституту з 1941 по 1944 р.р. Саме І.О. Ігнаткіну належить авторство першої книги про творчість О.М. Бекетова, яку він почав писати ще за життя майстра в 1940 році. Ця книга була видана вже після смерті архітектора і після закінчення Другої Світової війни в 1949 р.

Авторитет Олексія Миколайовича Бекетова серед студентів інституту був великий, студенти йшли до нього охоче. У своїй автобіографії О.М. Бекетов писав: «...зі студентами у мене завжди були сердечні стосунки і вони відчували, що я люблю молодь». Створена в ХІКБ академіком архітектури О.М. Бекетовим в далекі 1930-ті роки школа творчості та професіоналізму і сьогодні є відмінною рисою сучасної архітектурної школи університету.

1939 рік, рік 50-річчя творчої діяльності академіка архітектури О.М. Бекетова був незвичайно плідним для майстра архітектури і для нашого молодого навчального закладу.

У 1939 році, відзначаючи 50-річчя своєї творчої діяльності, академік архітектури О.М. Бекетов назвав три стимулу в роботі, які дають йому сили в літньому віці: «Любов до Батьківщини, любов до молоді, любов до природи, до зображення красот якої я прагнув із самих ранніх років».

У 1939 р. О.М. Бекетову присвоєно вчений ступінь доктора архітектури. В цьому ж році О.М. Бекетов розробив завдання для дипломного проектування будівлі ХІКБу.

За ідеєю О.М. Бекетова, в музейний комплекс повинні були увійти «Музей будівельного мистецтва, будівельних матеріалів і машин по механізації будівництва», площею не менше 300 кв.м., «Музей скульптури, моделей архітектури та зразкових архітектурних проектів» площею до 500 кв.м.

Академік архітектури О.М. Бекетов під час навчання на архітектурному відділенні в Імператорській Академії мистецтв багато часу провів в її чудових музеях і на все життя зберіг до них трепетне ставлення. О.М. Бекетов прекрасно розумів значення культурної та історичної спадщини для формування освіченої особистості. Навчаючи студентів, О.М. Бекетов прагнув прищепити їм правильний смак і навчити принципам вивчення архітектури. Багато студентів освоювали професію, працюючи помічниками в навчально-виробничій майстерні О.М. Бекетова, створеної ним в ХІКБі в середині 1930-х років. Ефективність цього методу навчання архітектор усвідомив, ще будучи студентом Санкт-Петербурзької академії мистецтв, на будівельній практиці у М.Е. Месмахера, одного з найвидатніших петербурзьких зодчих другої половини XIX століття.

О.М. Бекетов брав активну участь у створенні методичної та освітньої бази для студентів архітектурного факультету інституту. Для архітектурного кабінету були передані Бекетівські проекти (на жаль не збереглися. Олексій Миколайович передав в дар інституту унікальну особисту бібліотеку з історії будівельного мистецтва і архітектури, яка пережила евакуацію в роки війни, дбайливо збережена і сьогодні служить справі виховання сучасних архітекторів в Харківському національному університеті міського господарства, якому сьогодні заслужено присвоєно почесне ім'я О.М. Бекетова.

Майстром архітектури закладена творча традиція проведення в інституті художніх виставок. Щоосені, повертаючись із Криму, він влаштовував виставки «Малюнок та акварель архітектора», яка демонструвалася в інституті і Будинку архітекторів. Його етюди дихали молодістю і свіжістю, захоплюючи і надихаючи майбутніх архітекторів на активну творчість і безперервну роботу. О.М. Бекетов був прекрасним художником-пейзажистом. Протягом всього свого життя він не розлучався з пензлем і фарбами. Кримські морські пейзажі, залиті сонцем архітектурні споруди, інтер'єри, маленькі етюди - це цілий світ краси і гармонії.

Олексій Миколайович Бекетов щіро ділився з молоддю своїми знаннями і досвідом, показуючи дивовижний приклад творчого довголіття, працьовитості, любові до людей і життя. У січні 1941 р за поданням колективу ХІІКБу Президією Верховної Ради УРСР професору О.М. Бекетову було присвоєно Почесне звання Заслуженого діяча мистецтв УРСР.

Олексій Миколайович пропрацював в інституті до 22 вересня 1941 року, до трагічного моменту в історії навчального закладу – евакуації у зв'язку з Великою Вітчизняною війною.

Вірний своєму принципу «Архітектор повинен розмовляти тільки з пером і логарифмічною лінійкою в руках» – О.М. Бекетов наполегливо і плідно працював до кінця життя.

Творча спадщина академіка архітектури О.М. Бекетова, його життєрадісні, пронизані світлом будівлі і сьогодні прикрашають багато міст України і півдня Росії.

Для Харкова академік архітектури О.М. Бекетов, його життєрадісні, пронизані світлом будівлі і сьогодні прикрашають багато міст України і півдня Росії.

Академік архітектури О.М. Бекетов присвятив свою творчість Харкову і наше місто відповідає йому любов'ю, визнанням і вдячністю.

Меморіальна дошка О.М. Бекетову в Університеті

Меморіальна дошка О.М. Бекетову в Університеті

Багато років в Національному університеті міського господарства існує непідробний інтерес до особистості і творчості зодчого, художника і педагога, академіка архітектури О.М. Бекетова.

У 1990 році створено бекетівський музей. Традиційно проводяться «Бекетівські дні» і Бекетівські читання», заснована« Бекетівська стипендія». Програма бекетівських днів різноманітна. Проводяться науково-практичні конференції «Бекетівські читання», відкриваються тематичні та художні виставки, музичні салони, проходять екскурсії бекетівськими будівлям в Харкові.

У цих заходах беруть участь всі, кому цікава історія Харкова, архітектурна спадщина і творчість академіка архітектури О.М. Бекетова. Серед учасників – студенти, архітектори, реставратори, мистецтвознавці, історики, музейники, архівісти, краєзнавці, прості харків'яни.

Харківські Бекетівські Асамблеї       Харківські Бекетівські Асамблеї      

Учасники Харківських Бекетівських Асамблей

 Учасники Харківських Бекетівських Асамблей

 Репринтне видання книги О.М. Бекетова передано в дар ХДНБ ім. В.Г. Короленка 9       

Репринтне видання книги О.М. Бекетова передано в дар ХДНБ ім. В.Г. Короленка

Студенти-архітектори учасники Харківських Бекетівських асамблей

Студенти-архітектори учасники Харківських Бекетівських асамблей

Проведення в 2012 році на базі Університету «Харківських бекетівських Асамблей», присвячених 150 річчю від дня народження О.М. Бекетова, оновлення і реорганізація бекетівского Музею – данина пам'яті і поваги великій людині, яка зробила величезний внесок у будівництво нашого міста.

Ще в кінці 30-х років ХХ століття саме Бекетов дав найвищу оцінку діяльності нашого вузу, як Всеукраїнського центру архітектурно-художньої і будівельно-технічної освіти молоді.

У 2013 році колектив вузу з хвилюванням і гордістю прийняв на себе відповідальність присвоєння Університету імені видатного українського зодчого Олексія Миколайовича Бекетова.

Розцінюючи цю історичну подію, як визнання особливих заслуг архітектора і педагога в розвиток вітчизняного містобудування та вищої освіти, колектив ХНУМГ імені О.М. Бекетова зберігає впевненість у тому, що присвоєння імені видатного архітектора дасть новий імпульс розвитку навчального закладу, підсумком якого стане сучасний Університет європейського рівня. 


vtour

Партнери

Вдячність

Сьогодні

Університет в соцмережах

Kname facebook instagramicons8 википедия 64

Ми у соцмережах

facebook 

Конф Спадщина ХНУМГ

Банер головний

ХНУМГ_100 років