МІРТАЛА ПИЛИПЕНКО. СКУЛЬПТОР І ПОЕТ.

Музей засновано в 1996 р.

2Скульптура «Україна-Феникс-Лелека»

Міртала Пилипенко – американський скульптор і поетеса українського походження. Член Союзу письменників України, Член-кореспондент Української Вільної Академії Наук в США. Мешкає в Америці, в штаті Арізона.1

Міртала народилася в Харкові, в сім'ї українського письменника і громадського діяча Сергія Володимировича Пилипенко, який належить до того трагічного покоління українських письменників, життєвий шлях і творча спадщина яких була репресована сталінським режимом.

Коли її батько по звинуваченню був репресований як «ворог народу», її з матір'ю і старшою сестрою Асею депортували з України в місто Калінін. Життя сім'ї ворога народу було вкрай важким. Заборонено було говорити про батька, не можна запрошувати додому друзів. Після 10-річного зіслання сім'я нелегально повернулася на Україну. Перед початком війни сім'я жила під Вінницею, в селянському хліву на околиці села.

Під час Другої Світової війни сім'я Міртали Пилипенко була вивезена нацистськими силами на примусові роботи в Німеччину, де знаходилася до 1945 року. Після звільнення і довгих років поневірянь доля закинула сім'ю в Італію, Англію, а потім в США.

Перше враження від високого мистецтва сталося в Італії, в Неаполі, де Міртала уперше побачила античні скульптури, музеї, храми. Але скульптурою вона захопилася вже в Америці. Почала відвідувати студію, де займалася ліпленням. Потім влаштувалася працювати до бібліотеки Гарвардського університету, попросила дозвіл відвідувати курси в класі скульптури вільним слухачем (на постійне навчання грошей бракувало). І незабаром її педагог по скульптурі сказав юній художниці: «Ви повинні йти цим шляхом». Але до цього часу Міртала вже відчувала своє покликання.

Художню освіту Міртала отримала в школі при Бостонському музеї мистецтв. Після успішного закінчення була відзначена стипендією на творчу подорож в Європу. У Парижі молода художниця удосконалювала свою професію, навчаючись у відомого скульптора Осипа Цадкіна в школі мистецтв і у Кутюрьє, в Школі декоративного мистецтва. Після закінчення навчання в Тафтському університеті у Бостоні стає бакалавром мистецтв. Деякий час Міртала працює викладачем на курсах скульптури, а потім повністю присвячує собі творчості.

Міртала Пилипенко створила різноманіття бронзових скульптур, які отримали найвищу оцінку у художньому світі і міжнародне визнання. Творчості Міртали присвячені численні теле- і радіопередачі. Міртала володіє і мистецтвом поетичного слова. Скульптура і поезія дві грані таланту художника.

В США і в Україні видані численні книги і альбоми з репродукціями скульптур Міртали. Твори скульптора експонуються на багатьох персональних і групових виставках в США, Канаді, Франції, її бронзові скульптури прикрашають понад 200 приватних колекцій. Експонуються у всесвітньо відомих музеях і художніх галереях.

Міртала створила новий синтетичний жанр, де музика, поезія скульптура поєднуються з акторською грою на сцені і світловими ефектами. На основі власних скульптурних композицій, поезій, музики видатних композиторів вона створила театральні спектаклі і відеопрограми:

345   

Колекція скульптур, яка експонується в музейному комплексі Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова – найчисельніша в Україні.

6

У своїй дарчій університету Міртала Сергіївна написала: «Дарую з великою радістю свій творчий доробок своїй Батьківщині – Україні».

8Виставка скульптур Міртали Пилипенко

 910
Творчий вечір Миртали Пилипенко в музеї під час візиту до Харкова, 1998 р.

11
Літературний вечір, присвячений творчості Міртали


vtour

Партнери

Вдячність

Сьогодні

Університет в соцмережах

Kname facebook instagramicons8 википедия 64

Ми у соцмережах

facebook 

Конф Спадщина ХНУМГ

Банер головний

ХНУМГ_100 років