МУЗЕЙНИЙ ПРОСТІР УНІВЕРСИТЕТУ. ІСТОРІЯ І СУЧАСНІСТЬ
Діяльність одного з найстаріших університетів нашої країни, технічного вищого навчального закладу, з перших днів його існування дивним чином була пов’язана з музейною і виставковою діяльністю.
Історія сучасного Університету бере початок від Всеукраїнського технікуму комунального господарства, утвореного в 1922 році. Першою учбовою базою вишу стали музейні експозиції, заснованого в Харкові роком раніше, Музею комунального господарства. Експонати першої Всеукраїнської будівельно-архітектурної виставки, яка проводилася в Харкові, на початку 1930-х років, також увійшли до матеріально-технічної бази молодого учбового закладу. Завдяки цьому були утворені перші лабораторії Харківського інституту інженерів комунального будівництва.
В 1939 році, в інституті створено проєкт з організації в учбовому закладі просторого музейного комплексу, який складається з декількох залів. Ця чудова ідея належала академіку архітектури Олексію Миколайовичу Бекетову, видатному зодчому, який в ці роки викладав на архітектурному факультеті ХІІКБу.
О.М. Бекетов отримав в юнацтві прекрасну освіту в Петербурзькій академії мистецтв, і проводив чимало часу в її величних академічних музеях, і він прекрасно розумів велике значення музейної спадщини у формуванні і становленні освіченої особистості.
Над проєктом під керівництвом зодчого працювали студенти архітектурного факультету. Музей планувався Олексієм Миколайовичем як великий освітній комплекс, який складається з групи залів де повинні розміститися Музей будівельного мистецтва, будівельних матеріалів і машин з механізації будівництва, а також Музей скульптури, моделей архітектури і зразкових архітектурних проектів.
О.М. Бекетов прагнув, щоб музейний комплекс слугував освіті майбутніх архітекторів, і був доступний до вільного огляду відвідувачів.
Нажаль, цей цікавий і оригінальний проєкт, результат спільної творчості великого зодчого і студентів архітекторів не було реалізовано у зв’язку з початком Другої Світової війни, окупацією м. Харкова і окупацією колективу і майна інституту в 1941 році.
Минуло декілька десятиліть, перш ніж Бекетівська ідея про створення музейного комплексу в нашому навчальному закладі набула реального втілення.
Сьогодні Музейний комплекс Університету – один з кращих вузівських музеїв України, удостоєний почесного звання «ЗРАЗКОВИЙ МУЗЕЙ» (Наказ Міністерства освіти і науки України від 18 січня 2011 року №34).
У сучасну структуру Музейного комплексу Університету увійшли декілька самостійних музеїв і музейних виставок:
- Музей історії Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова. Засновано в 1967 році;
- Музей академіка архітектури О.М. Бекетова. Засновано в 1990 році;
- Музей українського письменника і громадського діяча Сергія Пилипенка. Засновано в 1996 році;
- Арт-виставка скульптур Міртали Пилипенко «Поезія в бронзі». Засновано в 1996 році;
- Краєзнавча експозиція «Старий Харків». Засновано в 1994 році;
- Музейна виставка «Видатні імена Університету». Засновано в 2000 році;
- Художня галерея сучасного образотворчого мистецтва. Засновано в 2003 році.
2000 рік став роком заснування видавництва Музейного комплексу – Альманаху музею. «Спадщина Університету. Історія. Наука. Культура. Особистість».
Діяльність Музейного комплексу – одного з найстаріших вузівських музеїв Харкова, стала невід’ємною частиною культурного життя Університету і нашого міста. В Музеї проходять зустрічі з відомими мистецтвознавцями, краєзнавцями, вченими, різноманітні тематичні і художні виставки, камерні музейні вечори, круглі столи, конференції, читання, вечори поезії, музичні салони, зустрічі з цікавими людьми.
Музейний комплекс – неодноразовий переможець музейних конкурсів, відзначений багаточисельними нагородами – Грамотами і Дипломами від керівництва Обласної і Міської адміністрації, Ради ректорів Харківського регіону, Обласного комітету профспілок робітників освіти і науки, Ради міської організації Ради ветеранів України, Подякою від Харківської обласної редакційної колегії з підготовки і видання Книги Пам’яті України, Дипломом переможця обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена» і т.д.
Успішно поєднуючи діяльність технічного вузу з світом мистецтва і історії, Музейний комплекс тим самим розширює можливості професорсько-викладацького складу Університету в справі виховання молодих спеціалістів.